Archiwum

Anja Lechner

Okrzyknięta przez magazyn Strings „jedną z najbardziej utalentowanych wiolonczelistek na świecie”, Anja Lechner wypełnia lukę między muzyką tradycyjną i współczesną


Okrzyknięta przez magazyn Strings „jedną z najbardziej utalentowanych wiolonczelistek na świecie”, Anja Lechner wypełnia lukę między muzyką tradycyjną i współczesną, aranżowaną i improwizowaną i improwizowanymi występami, grając jako solistka z wiodącymi orkiestrami, jako jako kameralistka i jako siła twórcza w różnorodnych projektach między gatunkami. Kompozytorzy, którzy pisali dla niej muzykę to Arvo Pärt, Tigran Mansurian, Valentin Silvestrov, Tõnu Kõrvits, Golfam Khayam do Dino Saluzzi. Lechner studiowała u Heinricha Schiffa i Janosa Starkera, rozpoczynając karierę współpracowała z czołowymi postaciami zarówno ze świata muzyki klasycznej, jak i sceny improwizowanej. Szeroki zakres jej muzycznych zainteresowań znajduje odzwierciedlenie w ponad dwudziestu albumach dla ECM Records, które obejmują nagrania z Tallińską Orkiestrą Kameralną pod batutą Tõnu Kaljuste, z Amsterdam Sinfonietta, skrzypaczką Patricią Kopatchinskaja i wieloma innymi znanymi międzynarodowymi postaciami.

Wśród jej głównych kolaboracji, wszystkie udokumentowane przez ECM, są jej prace z argentyńskim bandoneonistą Dino Saluzzim, z gitarzystą Pablo Márquezem, jak również a także z Tarkovsky Quartet, którego pianista François Couturier jest jej częstym partnerem muzycznym. Lechner była członkiem-założycielem kwartetu smyczkowego Rosamunde String Quartet, z którym współpracowała przez 18 lat, aż do rozwiązania grupy w 2009 roku. W sezonie 2024/25 Anja Lechner zaprezentuje swój nowy solowy album wiolonczelowy z muzyką Bacha, Abla i Hume'a. Koncertuje z gitarzystą Pablo Márquezem, grając muzykę Franza Schuberta z ich najnowszego albumu ECM Die Nacht. Z François Couturierem koncertuje w ramach ich uznanego projektu Lontano, a także prezentując swój nowy, trzeci program duetowy. Wiosną 2025 roku będzie podróżować przez główne metropolie Europy jako członek New Anouar Brahem Quartet. 

Formularz aplikacyjny

Kalendarium 2018

25.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
27.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
28.07
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, 25-27 lipca 2018 r. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 28 lipca 2018 r. Kraków

czytaj więcej

Nagrody

Nagrody 2020

10.000 EURO – I miejsce

5.000 EURO – II miejsce 

2.000 EURO – III miejsce

1.000 EURO – nagroda dziennikarzy

1.000 EURO – nagroda specjalna SAWP

Nagroda publiczności - koncert zorganizowany przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta

Nagroda specjalna - koncert ufundowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Więcej filmów

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif